Példaértékű közösségi kezdeményezés

Június 7-én rendezték meg a II. Győrújfalui Rétesfesztivált. A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség hatókörét kiterjesztve a város környékére, kapcsolatban kerültünk Győrújfaluval. Az Önkormányzat szíves invitálásának eleget téve látogattunk el a rendezvényre, mely megmozgatta a község apraját-nagyját. Az eseményt követően beszélgettünk Folkmayer Szimonetta polgármesterrel.

  • Hogyan született meg az ötlet, milyen előzményei voltak a rendezvénynek a községben?

  • A Rétesfesztivál ötlete tulajdonképpen egy rendkívül emlékezetes és nehéz időszakra vezethető vissza. 2013-ban hatalmas árvíz fenyegette Győrújfalut ekkor az összefogás ereje mutatkozott meg igazán. A veszély elhárulása után, a feszültség oldására és az együttlét örömére úgynevezett „árvízűző falunapot” tartott a falu. Ez a közösségi esemény azóta is élénken él a helyiek emlékezetében. Innen jött a gondolat, hogy ezt a hagyományt érdemes lenne továbbvinni, de egy új tematikával, valami igazán hozzánk illővel. Így született meg a Rétesfesztivál gondolata, mely a győrújfalui háziasszonyok, nagymamák, családok sokgenerációs sütési tudományát is megmutatja. A tavalyi rendezvény nagy sikere után nem volt kérdés, hogy idén is megrendezzük sőt, már hagyományteremtő szándékkal.

  • Az önkormányzat milyen szerepet vállalt az ötlettől a megvalósításig?

  • Az önkormányzat a kezdetektől fogva szívügyének tekintette a rendezvényt. A rendezvényszervezők ötleteivel és képviselő-testülettel közösen alakítottuk ki a koncepciót, és mindannyian elkötelezettek voltunk abban, hogy ez ne csupán egy rendezvény legyen, hanem valódi közösségi élmény. A szervezési feladatokban is aktívan részt vettünk: koordináltuk a programokat, gondoskodtunk a helyszín előkészítéséről, biztosítottuk az infrastruktúrát, és támogattuk a civil szervezetek munkáját is. A háttérben rengeteg apró részlet van, amit össze kellett hangolni ebben a rendezvényszervezők, a hivatal és a képviselők csapata is kivette a részét.

  • Az idei Rétesfesztivál megvalósításában mely civil szervezetek vettek részt?

  • Idén különösen örömteli volt látni, hogy milyen sok közösség mozdult meg a fesztivál körül. Részt vett a Győrújfalui Polgárőr Egyesület, akik a rendezvény biztonságos lebonyolításához járultak hozzá. Ott voltak a helyi nyugdíjas klub tagjai is, akik rétessütéssel és vendéglátással készültek. Alsószigetközi nyugdíjas klubok is akik rétesekkel készültek. Illetve hatalmas meglepetésünkre érkezett a Tatabányai Bányász Dalkör, tőlük egy csodás dalt is hallhattunk. Összeségében több civil szerveződés, közösség, illetve magánszemély is részt vett az előkészületekben és a lebonyolításban.

  • Lehet-e azt mondani, hogy az idei rendezvény megmozgatta a falu lakosságát, sőt sok Győrből kilátogató érdeklődő is volt?

  • Teljes mértékben. A Rétesfesztivál igazi közösségi eseménnyé nőtte ki magát, amely nemcsak a helyieket, hanem a környező településekről és különösen Győrből érkező érdeklődőket is vonzotta. Idén érezhetően többen látogattak el hozzánk, mint tavaly. A házi réteseiket kínálók száma is jócskán megnőtt ez is mutatja, hogy a rendezvény lelke maga a részvétel és az összefogás. Nagyon jó volt látni, hogy a faluból szinte minden korosztály képviseltette magát, és a vendégekkel is sikerült megosztanunk azt az értéket, amit Győrújfalu közössége képvisel.

  • Külön gondoltak a családokra, sok játékot láttam. Hogyan sikerül bevonni a családokat a falu életébe?

  • Győrújfalun mindig is fontos szempont volt, hogy a rendezvényeink családbarátok legyenek. A gyerekeknek ugrálóvárak, népi játékok, kézműves foglalkozások, arcfestés és különféle élményprogramok álltak rendelkezésre. A célunk az, hogy minden korosztály találjon magának tartalmas elfoglaltságot. A családok bevonásához persze nemcsak egy-egy rendezvény kell, egész évben figyelünk arra, hogy olyan közösségi alkalmakat teremtsünk, ahol együtt lehet lenni, kapcsolódni lehet. Ez a Rétesfesztiválra különösen igaz: a nagyszülők rétest sütnek, a szülők segítenek a szervezésben, a gyerekek pedig játszanak így alakul ki egy valódi, élő közösség.

  • A Győrből kitelepültek csak alvásra használják Győrújfalut, vagy megpróbálkoznak beilleszkedni?

  • Azt tapasztaljuk, hogy egyre többen keresik a valódi közösségi élet lehetőségét, és örömmel mondhatom, hogy sok pozitív példát látunk arra, hogy a Győrből kiköltözők nemcsak lakóhelyként, hanem valódi otthonként tekintenek Győrújfalura. Különösen az óvoda és az iskola játszik ebben fontos szerepet: sok család emiatt választja településünket, és a gyerekeken keresztül a szülők is könnyebben beilleszkednek, kapcsolatokat építenek, részt vesznek a falu életében. Emellett fontos szempont az is, hogy Győrújfalun egyre több szolgáltatás elérhető helyben így a mindennapi élet kényelmesebbé, élhetőbbé válik. Mi nemcsak azt szeretnénk, hogy az emberek itt lakjanak, hanem azt is, hogy jó legyen itt élni. Ehhez hozzájárul a sportolási lehetőségek széles köre is: játszóterek, sportpálya, közösségi programok minden korosztály megtalálhatja a kikapcsolódás formáját. A közösségi események, mint a Rétesfesztivál, szintén jó alkalmak arra, hogy a régi és új lakók kapcsolódjanak egymással. Hisszük, hogy egy élő, befogadó közösség a legnagyobb vonzereje a falunknak.

Nagy Sándor

Vissza a kezdőoldalra