Pécsre, Európa kulturális fővárosába kirándultak a Kertbarátok

Március utolsó hét végéjén a Mosonmagyaróvári Kertbarátok Köre egyesület tagjai részt vettünk egy élményszerű kiránduláson, amely felejthetetlen élményt hagyott mindazokban, akik az autóbuszos túrán részt vettünk.

Szombaton napközben a város nevezetességei közül elsőként a Zsolnay Negyedben néztük meg idegenvezető kalauzolásával kiállítást és a Mauzóleumot. A városnézés során a Szent István tér nevezetességei közül elsőként megcsodáltuk a dzsámit. Hivatalosan Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, hétköznapi nevén belvárosi templom (vagy egyszerűen csak „pécsi dzsámi”) a magyarországi török-iszlám építészet legmonumentálisabb alkotása, Pécs egyik jelképe, amely ma római katolikus templomként működik.

Következő utunk a pécsi Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház (pécsi dóm, bazilika vagy vártemplom, a 20. század végéig Szent Péter Székesegyház) a Pécsi egyházmegye katedrálisa, a város egyik jellegzetes épülete volt. A helyi idegenvezető nagy részletességgel ismertette a Bazilika történetét. A négy torony magassága 60 méter, négyen elszántak voltunk a 138 lépcsőfokon feljutni, majd megcsodálni a várost, a TV Toronyt, a panoráma lenyűgözött. Rövid városi séta következett még a vacsora előtt. Sétát követően autóbusszal indultunk a Hotel Laterum szállásunkra, beköltözést követően elfogyasztottuk a bőséges vacsoránkat.

Másnap a Siklósi várat félórás utazással értük el. Pécstől nem messze a Tenkes-hegy lábánál fekvő Siklósi várban a várkapitányi fogadtatást követően rövid videó megtekintéssel kezdtük, ezután bejártuk a nagyon szépen kialakított kettő emelet kiállítási termeit. Vár meghódítását követően megtekintettük a közelben lévő vadászati kiállítást.

Délutáni programban Pécstől 25 km-re délre a Máriagyűdi Bazilika következett. Gyűd első okleveles említése 1290-ből való. A XVII. század végén Mária-jelenések történtek, és legendák születtek. Magyarok megjelenése előtt itt élő szlávok óta Mária-szobor áll itt, és a hely a Forrásközi Nagyasszony oltalma alatt áll. 1689-től ferencesek gondozzák a kegyhelyet. Kilencvenes években teljesen felújították a templomot. Részletes történetét a kegyhelyen megtalálható szórólapokból olvashattuk. Megjártuk a stációk szabadtéri emlék helyét.

Kirándulásunk utolsó állomása a programunk befejezéseként a Villányi borvidékre utaztunk autóbusszal a Fritsch pincelátogatásra, borkóstolásra. Ránk fért a pihenés a pincészet vendégfogadásra kialakított vendégfogadóban. Borkóstolás során megtekintettük a 6 méter mélységben lévő pincét, ahol a hordók között a pince vörös borait megkóstolhattuk. Emberpróbáló kettő napos kirándulásunk másnap vasárnap este nyolc óráig tartott, amikor az autóbuszra a csomagokkal sikeresen felszállva egyenesen Mosonmagyaróvárra jöttünk négyórás utazással. Köszönjük kitűnő idegenvezetőnknek a példa értékű tájékoztatást és idegen vezetést. Emlékeinket megörökítettem fotó felvételekkel.

Jáni Lajos elnök

Vissza a kezdőoldalra