Április 10-én tartotta meg a Mosonmagyaróvári Városvédő Egyesület éves közgyűlését. Dr. Unger András számolt be a az elnökség 2024-ben végzett munkájáról.
Tisztelt Közgyűlés!
Egyesületünk elnöksége, majd vezetősége 2023. december 12-én fogadta el 2024. évi munkatervét, amit a 2024. május 9-én tartott közgyűlés hagyott jóvá. A munkatervet a TÁJÉKOZTATÓ 155. (2024. januári) számában valamennyi tagunkhoz postán eljuttattuk.
Egyesületünk a jelen beszámoló évében, 2025-ben ünnepli megalakulásának 40. évfordulóját. Erre való tekintettel a 2024. évi munkáról a szokásosnál rövidebben – csak a lényeget összefoglalva – számolunk be ugyanakkor kitekintést teszünk az elmúlt 40 évre.
A 2024. év legnagyobb jelentőségű eseménye volt, hogy 3 évi munka eredményeként februárban bemutathattuk a „Mosonmagyaróvár műemlékei” c. munkánkat, amely összefoglalta, rendszerezte, értékelte és művészi fotókkal illusztrálta városunk 72 országosan jegyzett műemlékét. A kiadványt – támogatók segítségével – 70 reprezentatív példányban nyomtattuk ki és juttattuk el városunk valamennyi közintézményéhez. A kiadás jogát az önkormányzatnak átadtuk. Ebből következően 2025-ben várhatóan elkészül egy a turizmus számára is használható verzió, áprilisban pedig tabló kiállítás nyílik a legszebb műemlékekről a Flesch Károly Kulturális Központban.
A 2024. évi munkatervünkben felsorolt programok kivétel nélkül teljesültek, a meghirdetett előadásoktól a szemétszedésen át a kirándulásokig. A legfontosabbakat felsorolva: látogatás az Egyetem Insula Magna Központjában, Szt. László napi megemlékezés, civil szervezetek találkozója a Biczónál, részvétel a Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség Országos Találkozóján, kirándulás Tulln-ba, üzemlátogatás a VÜF Kft-nél, Dr. Nagy István országgyűlési képviselő látogatása egyesületünknél, Bad Deutsch Altenburg-i koszorúzás, egyesületi karácsony. 12 védett sír és a Hősi Halottak kápolnáját gondoztuk az óvári temetőben, elkészítettük a folyóparti sétány terveit, amelynek realizálására 2025-től kerül sor. Érdemben vettünk részt az önkormányzat partneri egyeztetésein és a közmeghallgatáson. Adományokat gyűjtöttünk mintegy 2 millió Ft értékben a „Mosonmagyaróvár műemlékei” c. kiadvány díszpéldányainak nyomtatásai költségére. Sikeresen pályázatunk a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatására. Szerkesztettük és kiadtuk tájékoztatóinkat 4 alkalommal, honlapunk és Facebook oldalunk naprakészségét pedig biztosítottuk. A 2024. év egyik legnagyobb élménye volt, hogy a Ráday Mihály Város- és Faluvédők Szövetsége (Hungaria Nostra) a „Mosonmagyaróvár műemlékei” című munkánkat Podmaniczky díjjal ismerte el.
Egyesületünknek 2023. december 31-én 140 fő tagja volt. A tárgyévben elhunyt 5 fő, kilépett 12 fő, új belépő 8 fő volt. A kilépéshez, a belépéshez a beszámoló elfogadásával kérjük a közgyűlés jóváhagyását. A taglétszám 2024. december 31-én 131 fő volt.
Tisztelt Közgyűlés!
Most pedig engedjenek meg néhány szót a 40 éves egyesületünkről, amelyet 1985. március 18-án a Hazafias Népfront kezdeményezésére 72 lokálpatrióta alapított. Az alapítással a cél az volt, hogy kezdeményezzék a város épített és természeti értékeinek megóvását, gyarapítsák és szolgálják Mosonmagyaróvár fejlődését.
Az időpont egybeesik az un. szemétüggyel, amikor is a Flexum Kommunális Vállalat osztrák hulladékot importált és a város határában egy nem kellően előkészített agyaggödörbe deponált. Ez az import a város közvéleményét nagyon élénken foglalkoztatta és különböző csoportok alakultak ennek megakadályozására. Ezeket az indulatokat célszerűnek látszott egy közös, ellenőrizhető mederbe terelni. Minden más racionális érv mellett így született meg egyesületünk.
Az alapító közgyűlésen részt vett Ráday Mihály is, aki akkor többek között a következőket mondta. „Eddig mindig csak átutaztam a városon, ma volt először lehetőségem egy kicsit körülnézni. Van mit védeniük.”
Ha összehasonlítjuk az egyesület első, 1986-ban elfogadott, és a ma érvényes – 2022-től hatályos – alapszabályait a célkitűzés – …. „védeni és gyarapítani a város épített, kulturális és természeti értékeit”…. – nem változott. Ami más az csupán alkalmazkodás volt az adott időszak követelményeihez.
Az egyesület alapításától kezdve jelentőset alkotott a köztéri szobrok, az emléktáblák felállításában, felújításában és a műemlék épületek restaurálása terén. Védte és gyarapította természeti értékeinket. Kiadványaival dokumentálta a város múltját és jelenét. Rendezvényeivel és civil kapcsolataival hozzájárult célkitűzéseinek megvalósításához. A város vezetésével kialakított együttműködése ugyancsak ezt szolgálta.
Ezen a helyen kell megemlítenünk dr. Nagy György egyetemi docens nevét, aki 1985 – 2002. között első elnökünk volt. Az elnöki tisztet 2002-ben dr. Kocsis Sándor tagtársunk vette át és gyakorolta 2015. végéig, 13 éven át. Dr. Kocsis Sándor vasdiplomás gépészmérnökként ma is aktív tagja közösségünknek.
Egyesületünk a 40 év alatt számos elismerésben részesült, úgymint Széchényi Ferenc, Kós Károly, Podmaniczky díjakban, továbbá elnyerte a Mosonmagyaróvár Város Civil Társadalmáért járó kitűntetést is.
Jövőképünket abban foglalhatjuk össze: azon múlik, hogy mennyire sikerül összekapcsolni a hagyományőrzést a modern városfejlesztési elveket, a természet megóvását, valamint mennyire vagyunk képesek együttműködni a lakossággal és az önkormányzattal. A 40 év munkája azonban nemcsak eredményeket, hanem kötelezettségeket is hozott. Kötelezettséget az utánunk következőknek, hogy bármerre is fordul a világ ezt a szép, sok örömet adó, de sok fáradtsággal járó munkát folytatni kell.
A 40 év eredményeit, kudarcait egy szerény kiadványban foglaltuk össze, amelyet az érdeklődök honlapunkon, tagjaink pedig brossurában is elérhetnek.