Május 6-án, hétfőn kiváló, napsütéses időben egész napos civil program volt a szentendrei skanzenben a II. Országos Civil Konferencia keretében, melyre a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ autóbuszt indított Mosonmagyaróvárról. Az autóbusz megállt Győrben is, ahonnan is felvette a győri érdeklődőket. Városunkból 15 fő vett részt az egész napos ingyenes programban.
A programra az alábbi személyek és szervezetek utaztak
- Czére Zsuzsanna (Egy Hullámhosszon Kulturális Egyesület)
- Bider Józsefné (Egy Hullámhosszon Kulturális Egyesület)
- Talpas Balázs (Tallós Prohászka István Művészeti Egyesület)
- Talpasné Süle ibolya (Tallós Prohászka István Művészeti Egyesület)
- Tolnai Imréné (Nők a Városért Egyesület)
- Keszi Ferencné (Nők a Városért Egyesület)
- Galambos Ferencné (Győr-Moson-Sopron megyei Hagyományőrző Kishalász Egyesület)
- Sörös Ibolya (Győr-Moson-Sopron megyei Hagyományőrző Kishalász Egyesület)
- Unger András (Mosonmagyaróvári Városvédő Egyesület)
- Unger Andrásné (Mosonmagyaróvári Városvédő Egyesület)
- Bognár Árpád (Tengri Ijász és Hagyományőrző Egyesület)
- Kovács Margit (Tengri Ijász és Hagyományőrző Egyesület)
- Nagy Sándor (Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
- Nagyné Dancsecs Mária (Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület
- Fellegvári Krisztina („Moson megye polgáraiért” Alapítvány)
A konferencián részt vett és felszólalt többek között Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, Vitályos Eszter kormányszóvivő, országgyűlési képviselő és Szalay-Bobrovniczky Vince, Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára.
Az alábbi programokat kínálták a szentendrei rendezvény szervezői.
- 9:00 – 10:00 Érkezés, vendégfogadás
- 10:00 – 11:00 Megnyitó, köszöntők, beszédek majd kerekasztal beszélgetés a „Vigadóban” (Skanzen konferencia terme)
- 11:15-től Civil labdarúgó mérkőzések (barátságos mérkőzések a Skanzen füves pályáján) Ezzel egyidejűleg látogathatók voltak a múzeumi- és hagyományőrző programok is.
- 12:00 – 14:00 Ebédsáv, ebben a két órában bármikor kérhető az ebéd, valamint biztosított a korlátlan alkoholmentes italfogyasztás.
- 14:00 – 15:00 Civil szervezeti műhelybeszélgetések a Skanzen tájházainak „portáin” (2 x 30 perc)
- 12:00 – 17:00 Egyéb párhuzamosan futó programok Múzeumi programok: Muzeológusok segítségével, egy séta keretében a vendégek 20-25 fős csoportokban megismerkedhetnek a Skanzen tavaly átadott Erdély kiállításával. (Skanzen vasúttal a terület bejárása).
Nagy Sándor Mosonmagyaróvári Civil Szövetség
Élménybeszámoló a civil kavalkádról
„Civil kavalkád a Skanzenben” címmel tartották meg a II. Országos Civil Konferenciát a szentendrei Skanzenben, amelyre a mi Egyesületünknek is sikerült eljutnia. Kísérőm Bider Józsefné volt az Egyesületből, aki végig hatékonyan segítette a munkámat.
Köszönet Nagy Sándornak és a Civil Szövetségnek, hogy megszervezték a mi Vármegyénk részvételét ezen a színvonalas rendezvényen.
Civil közösségek nélkül nincs élet Magyarországon. Az állam a civil szervezeteken keresztül tud még hatékonyabban kormányozni, ezért fontosak vagyunk az államnak, hallottuk a felszólaló beszédek egyikében. Valljuk be őszintén, támogatások nélkül nem élné túl a legtöbb civil szervezet, ezért nagyon fontos, hogy a kormány milyen programokat hoz létre, amelyek specifikusan segítik a munkánkat.
A köszöntők után a Zalai Táncegyüttes fellépését láthattuk, akiknek fiatalos lendülete és tehetsége mindenkit magával ragadott.
Rengeteg program kínálkozott, volt focimeccs a Miniszterelnökség focicsapata és a Fülöp Márton Alapítvány Öregfiúk csapat között, kerekasztal beszélgetés, hagyományőrző programok, tárlatvezetések, kézműves foglalkozások, műhelybeszélgetések, Tárkány Művek koncert és természetesen minden Vármegye lehetőséget kapott, hogy bemutatkozzon. A mi vármegyénket most Hövej, vagyis a höveji csipke képviselte.
Komolyan vettem a feladatom, és minden standnál megálltam, beszélgettem, ismerkedtem, fotóztam. Ahol lehetett kipróbáltam a kézügyességem is. Írókával tojást díszítettem, gyertyát öntöttem, vagy épp egy kvízt töltöttem ki. Rengeteg új információval gazdagodtam, nem csak a hagyományőrzés terén, hanem abban is, hogy más egyesületek, miként élik meg a hétköznapokat, hogy lendülnek át a nehézségeken, hogyan tudják hatékonyan működtetni a saját szervezetüket.
Hihetetlen milyen gazdag a magyar néphagyomány, ezért találó volt a cím, hogy kavalkád.
Köszönjük a részvételi lehetőséget és várjuk a következő Civil rendezvényt.
Czére Zsuzsanna