A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség december 3-án tartotta meg ez évi utolsó Civil Kerekasztal ülését, melyet Nagy Sándor alelnök vezetett. A rendezvény vendége volt Balázs Endre, Mosonmagyaróvár alpolgármestere és dr. Iváncsics János önkormányzati képviselő, civil tanácsnok. A kerekasztalt Patonai Gábor, a Civil Szövetség elnöke nyitotta meg, aki elmondta, hogy ez a rendezvény kiváló alkalom arra, hogy az Önkormányzat és a mosonmagyaróvári civil társadalom tájékozódjon egymás törekvéseiről, közösen gondolkodjanak a városi közcélú feladatok ellátásáról.
Megtisztelte a jelenlétével a Civil Kerekasztalt Staár Katalin önkormányzati képviselő, a Pénzügyi és Ügyrendi Bizottság elnöke és Ábrahám Tivadar önkormányzati képviselő, a Humán Ügyek Bizottsága elnöke.
Elsőként az érdeklődők Regner Márta és Vágusz Erna, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ munkatársai tájékoztatót tartottak a Nemzeti Együttműködési Alap aktuális pályázatairól és válaszoltak a felmerült kérdésekre. Mivel a pályázatok beadási határideje december 12. és 14., arra biztattak minden civil szervezetet, hogy pályázzanak. A pályázatokhoz segítséget a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség Pacsirta u. 14. szám alatti irodájában lehet kérni.
Ezt követően Balázs Endre alpolgármester mutatkozott be, hangsúlyozva, hogy az elmúlt időben több civil szervezet meghívásának tett eleget, egyre jobban képben van a város civil életét illetően. Előadásában elsőként az adventi civil korzóról beszélt, melynek az óvári belvárosban és a várban történt megszervezése nagyon jó ötlet volt, az első hétvégén tömegek látogatták a rendezvényt. Az új városvezetés munkába állása után megnézték, milyen állapotban van a város. Több témakört emelt ki, mellyel foglalkozni kell a közeljövőben.
-
a Karolina Kórház ügyében elmondta, hogy bár nem zárt be, de nem úgy működik, ahogy korábban megszokhattuk. Ebben a kérdésben nincsenek pártpolitikai oldalak, mindenki azt akarja, hogy az egészségügyi intézmény működjön, hogy kiálljanak érte. Ezért tárgyalásokat kezdeményeznek vármegyei szinten.
-
az óvári posta működésének visszaállítását szintén szorgalmazzák, előre haladott tárgyalások vannak a megoldás érdekében.
-
a zöldfelületek megóvása szintén fontos feladat, ezzel összefüggésben felmerült a szelektív hulladékgyűjtés kiszélesítése, még több hulladékgyűjtő edény kihelyezése.
-
a közbiztonság javítása kapcsán szorgalmazzák a járőrök számának növelését.
-
a választókerületenkénti közösségi költségvetés elkészítésének lehetőségét fontos kezdeményezésnek tartja. Minden évben legyen 100 millió forint, melyről a helyiek mondják meg, mire fordítsák. Ezzel is szeretnék bevonni az embereket a város közéletébe.
Ezt követően a kérdésekre válaszolt. Horváth Imre adománygyűjtő a 2025. évi terveit ismertette, s kérte a város segítségét. Balázs Endre válaszában nagyra értékelte a Horváth Imre adománygyűjtő tevékenységét, s megígérte, hogy az önkormányzat a lehetőségeihez mérten minden segítséget megad.
A következő napirendi pontként dr. Iváncsics János civil tanácsnokként mutatkozott be. Elmondta, hogy a polgári frakció elkészítette és átadta a városvezetésnek Mosonmagyaróvár öt éves gazdasági programját. A város képviselő-testülete egyhangú szavazással hozta létre a civil tanácsnoki posztot, elismerve a helyi civil társadalom városban betöltött szerepét. Abban a tekintetben még nem tiszta a kép, hogy a polgármester, alpolgármester, Humán Ügyek Bizottsága és a civil tanácsnok milyen feladat- és munkamegosztásban dolgozik a civil ügyekben. Fontos feladatnak tekinti, hogy rávegyék a helyi civil szervezeteket, minél nagyobb számban pályázzanak a Nemzeti Együttműködési Alap pályázataira. A Győr-Moson-Sopron vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ vezetőjeként van rálátása a megyei civil életre. Örömmel mondta, hogy Győr-Moson-Sopron vármegye kiemelkedő módon szerepel a Nemzeti Együttműködési Alap forrásai elhozatalában. A civil központ a következő évben kiemelkedő célként jelölte meg civil szervezetek generációváltásának megvizsgálását, valamint nonprofit-vállalkozói szféra együttműködésének elősegítését. Ez utóbbi témának február 6-án Mosonmagyaróváron konferenciát szerveznek. Végül szólt a városi pályázati alapok visszaállításának lehetőségéről, s a városi civil koncepció elkészítésének szükségességéről.
2024. szeptember 02 és 2024. november 06 között zajlott az Országos Civil Vezetőképző online tanfolyam a Civilek a Fiatalokért Egyesület szervezésében. A workshop 22 órás tartalmas képzés volt, tele hasznos tudással és motiváló tapasztalatokkal. Az idei esztendőben a MOCISZ tagszervezeteinek küldöttei közül Mayer Zsuzsanna felügyelőbizottsági elnök (Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület) és Kuti Sándor az Újjáéledés Alapítvány elnöke vett részt. A képzést lezáró tanúsítványt a Civil Kerekasztal keretében Iváncsics János a Civil Ügyek Tanácsnoka személyesen adta át.
A bő másfél órás Civil Kerekasztal végén Nagy Sándor alelnök azzal búcsúzott, hogy minden szervezetnek áldott karácsonyi ünnepeket és boldog, eredményes új évet kívánt. Várhatóan 2025 februárjában lesz a következő Mosonmagyaróvári Civil Kerekasztal ülése.